Sejm przyjął poprawki do ustawy o Karcie Polaka

Szybsze otrzymanie obywatelstwa i wsparcie finansowe to główne zmiany, które mają ułatwić posiadaczom Karty osiedlanie się w Polsce.

Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego. Jest wydawana od 2008 roku osobom polskiego pochodzenia zamieszkującym kraje powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego, nieuznające podwójnego obywatelstwa.

Karta gwarantuje swoim posiadaczom m. in. refundację wiz, podjęcie nauki w polskich szkołach i uczelniach, możliwość zatrudnienia i założenia działalności gospodarczej w Polsce.

Na początku kwietnia sejm RP przyjął nowelizację ustawy o Karcie Polaka, która przewiduje dodatkowe ulgi i przywileje rodakom zza wschodniej granicy.

Zgodnie z projektowanymi zmianami posiadacze Karty Polaka, którzy zechcą osiedlić się w kraju na stałe, po przyjeździe dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, a po roku pobytu polskie obywatelstwo.

W pierwszych miesiącach będą też mogli liczyć na pomoc finansową - dofinansowanie intensywnej nauki języka polskiego lub kursów zawodowych, dofinansowanie wynajęcia mieszkania itp.
Taki „zasiłek adaptacyjny” może wynosić nawet 6 000 złotych.

Właściciele dokumentu będą też zwolnieni z wszelkich opłat konsularnych (m. in. za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego, złożenie wniosku o przyznanie polskiego obywatelstwa).

Kolejna zmiana to możliwość załatwienia formalności, związanych ze złożeniem powyższych wniosków nie tylko w polskich konsulatach, ale także polskich miastach wojewódzkich.

Program ma ruszyć w 2017 roku.

Do grudnia zeszłego roku polskie konsulaty wydały ponad 160 000 takich dokumentów. Najwięcej z nich zostało przyznanych mieszkańcom Białorusi, Ukrainy i Litwy. 

Aleksandra Drapczuk
redakcja@handlowybialystok.pl 

Katalog sklepów

 • TOP AUTO Autoryzowany Dealer i Serwis Opel

  Firma TOP AUTO z siedzibą w Krupnikach rozpoczęła działalność 21.12.1992r. Właścicielem firmy jest Andrzej Arefiew. Firma jest członkiem największej grupy motoryzacyjnej na Podlasi ...

 • Affito

  Affitto proponuje Państwu doskonałą alternatywę dla hoteli - eleganckie i komfortowe mieszkania do wynajęcia w centrum Białegostoku.

  Oferujemy apartamenty o wysokim standardzie wyko ...

 • COR

  Jesteśmy firmą specjalizującą się w sprzedaży, produkcji oraz montażu podłóg drewnianych, schodów drewnianych, tarasów oraz drzwi.

  Naszą misją jest zapewnie ...

 • Norauto

  Norauto oferuje produkty i usługi najbardziej adekwatne dla komfortu i bezpieczeństwa kierowców. Wykonujemy serwis wszystkich pojazdów, niezależnie od marki i modelu. Ponad ...

Galerie handlowe