Sejm przyjął poprawki do ustawy o Karcie Polaka

Szybsze otrzymanie obywatelstwa i wsparcie finansowe to główne zmiany, które mają ułatwić posiadaczom Karty osiedlanie się w Polsce.

Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego. Jest wydawana od 2008 roku osobom polskiego pochodzenia zamieszkującym kraje powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego, nieuznające podwójnego obywatelstwa.

Karta gwarantuje swoim posiadaczom m. in. refundację wiz, podjęcie nauki w polskich szkołach i uczelniach, możliwość zatrudnienia i założenia działalności gospodarczej w Polsce.

Na początku kwietnia sejm RP przyjął nowelizację ustawy o Karcie Polaka, która przewiduje dodatkowe ulgi i przywileje rodakom zza wschodniej granicy.

Zgodnie z projektowanymi zmianami posiadacze Karty Polaka, którzy zechcą osiedlić się w kraju na stałe, po przyjeździe dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, a po roku pobytu polskie obywatelstwo.

W pierwszych miesiącach będą też mogli liczyć na pomoc finansową - dofinansowanie intensywnej nauki języka polskiego lub kursów zawodowych, dofinansowanie wynajęcia mieszkania itp.
Taki „zasiłek adaptacyjny” może wynosić nawet 6 000 złotych.

Właściciele dokumentu będą też zwolnieni z wszelkich opłat konsularnych (m. in. za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego, złożenie wniosku o przyznanie polskiego obywatelstwa).

Kolejna zmiana to możliwość załatwienia formalności, związanych ze złożeniem powyższych wniosków nie tylko w polskich konsulatach, ale także polskich miastach wojewódzkich.

Program ma ruszyć w 2017 roku.

Do grudnia zeszłego roku polskie konsulaty wydały ponad 160 000 takich dokumentów. Najwięcej z nich zostało przyznanych mieszkańcom Białorusi, Ukrainy i Litwy. 

Aleksandra Drapczuk
redakcja@handlowybialystok.pl 

Katalog sklepów

 • Elite Optyk Malinowscy

  Sienkiewicza 22 – zabytkowa kamienica w centrum Białegostoku - jeszcze niedawno ustawiały się tutaj kolejki po bilety komunikacji miejskiej, obecnie funkcjonuje tutaj salon optyc ...

 • Vesari

  GArnitury i koszule z kolekcji Luigi Vesari

 • Fryzela

  Oferujemy szeroką gamę kosmetyków do pielęgnacji oraz stylizacji i koloryzacji każdego rodzaju włosów oraz profesjonalny sprzęt i akcesoria, wiodących firm z branży fryzjersk ...

 • Kubenz

  Marka KUBENZ sygnuje klasyczną kolekcję odzieży męskiej. Jest marką polską, z wieloletnimi tradycjami. Skierowana jest do mężczyzn ceniących sobie wygodę i jakość w codziennym życ ...

Galerie handlowe