BiKeRem przez Białystok

Miejski system rowerowy już prawie działa. Na stacjach pojawiły się rowery, a wypożyczenie ma być możliwe od 1 czerwca. Sprawdziliśmy, kto i w jaki sposób będzie mógł z niego korzystać. Przekonaj się, czy białostocki rower miejski okaże się też dobrym pomysłem w przypadku wyprawy na zakupy.

Najprawdopodobniej już w maju 2014 r. mieszkańcy Białegostoku będą mogli skorzystać z zapowiadanego od dawna nowego systemu komunikacji. 30 samoobsługowych stacji rowerowych z 300 jednośladami zostanie rozlokowanych w centrum miasta i na większości osiedli. Wypożyczalnia dostępna będzie również dla obcokrajowców – terminale mają być obsługiwane nie tylko w języku polskim, ale także angielskim, niemieckim i rosyjskim. Rower może się okazać dobrą alternatywą dla samochodu także w przypadku wyprawy na mniejsze zakupy – każdy pojazd ma być wyposażony w koszyk. Rodzice małych dzieci, chcący w ten sposób podróżować z nimi po mieście, niestety będą zmuszeni wybrać inny środek lokomocji – rowery, przynajmniej na razie, nie będą dostosowane do przewozu maluchów. 

Jak korzystać z BiKeRów?
Po rejestracji na stronie internetowej i uiszczeniu opłaty startowej (10 zł), otrzymasz sms-em hasło potrzebne do obsługi wypożyczalni. Konto można też będzie zintegrować z kartą zbliżeniową lub miejską, a wówczas do obsługi stacji wystarczy przyłożenie jej do czytnika. 20 minutowy przejazd ma być bezpłatny. Za jazdę trwającą do godziny zapłacisz 1zł, za drugą – 3 zł, a każdą kolejną – 5zł. Taki system płatności ma zapobiegać przetrzymywaniu sprzętu przez jedną osobę i umożliwić korzystanie z rowerów jak największej liczbie osób. Przewidziane są też zniżki dla posiadaczy karty BKM z ważnym biletem okresowym.

Od 2015 r. rowery będą dostępne od kwietnia do listopada, całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Urząd Miasta zapowiada też stopniowe zwiększanie liczby parkingów rowerowych w najczęściej odwiedzanych punktach Białegostoku.

Tekst: Aleksandra Drapczuk
redakcja@handlowybialystok.pl 
Zdjęcia:Urząd Miasta; materiały inwestora

Katalog sklepów

 • Empik

  Oferta outletu Empiku obejmuje przede wszystkim książki (między innymi: albumy, poradniki, książki do nauki języków, przewodniki, beletrystykę), ale również art. papiernic ...

 • Hotel Branicki

  Hotel Branicki**** zapewnia komfortowe noclegi w najwyższym standardzie.
  Hotel nawiązuje swoim charakterem do tradycji dawnego, ekskluzywnego Hotelu Ritz w Białymstoku.

 • Gumar

  Sprzedażą i wymianą opon zajmujemy się od 1990 roku.

  W naszej ofercie znajdą Państwo opony letnie i zimowe, do samochodów osobowych i dostawczych.

  Współpra ...

 • Volkswagen Sieńko i Syn

  Firma Sieńko i Syn jest autoryzowanym dealerem Volkswagena w Białymstoku. Zajmujemy się sprzedażą aut marki Volkswagen, serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym aut, oraz sprzedażą czę ...

Galerie handlowe