Finanse firmowe – jakich błędów unikać

Prowadzenie własnego biznesu, zwłaszcza na samym początku, bywa dla mniej doświadczonych przedsiębiorców pasmem wzlotów i upadków. Nie jest możliwe, aby prowadzić własną firmę bez choćby najmniejszych potknięć na różnych etapach jej rozwoju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że błędy są dla przedsiębiorcy wartościową nauką i cennym doświadczeniem na zawodowej ścieżce. Niemniej jednak niektóre błędy, zwłaszcza te, które dotyczą zarządzania firmowymi pieniędzmi, mogą być dla przedsiębiorcy i całej firmy bardzo odczuwalne. Jak zatem sprawić, aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia do absolutnego minimum?

Brak zdefiniowanych celów finansowych

Każdy przedsiębiorca powinien jasno określić, na jakie finanse liczy, prowadząc własny biznes. Jest to niezwykle ważne, gdyż w innym razie firma nigdy nie będzie funkcjonowała tak, jak pierwotnie założył przedsiębiorca, a wówczas samemu przedsiębiorcy może zabraknąć zapału do dalszego rozwijania własnej firmy. Jak powszechnie wiadomo, firmie, która nie przewiduje jakiegokolwiek rozwoju, nie idzie z duchem czasu, nie wdraża innowacyjnych rozwiązań, trudno będzie przetrwać na rynku. Za niepowodzenie może odpowiadać tak z pozoru trywialna rzecz, jak brak określonego celu finansowego.

Mieszanie finansów prywatnych i firmowych

Brak wyraźnego podziału na finanse firmowe i finanse prywatne jest jednym z najczęściej popełnianych błędów, zwłaszcza wśród mniej doświadczonych przedsiębiorców. Bez wyraźnego wydzielenia kwot na wydatki służbowe i wydatki domowe, można w bardzo szybki sposób zagmatwać swoją własną sytuację finansową. Aby tego uniknąć, każdy przedsiębiorca wraz z początkiem każdego roku kalendarzowego powinien w możliwie najbardziej skrupulatny sposób opracować budżet wydatków prywatnych i wydatków służbowych. Koniecznością jest także posiadanie dwóch odrębnych od siebie rachunków bankowych.

Zaciąganie zbyt wielu kredytów i pożyczek

Jedną z najbardziej niemądrych, nieodpowiedzialnych i niebezpiecznych dla finansowej stabilizacji firmy decyzji, jest bezmyślne zaciąganie kredytów i pożyczek. Przedsiębiorca, którego firma generuje zyski, jest nieustannie zasypywany ofertami banków, które proponują kredyty, szybkie pożyczki gotówkowe czy karty kredytowe. Oczywiście, korzystanie z usług banków jest nieodzownym elementem prowadzenia biznesu. Niemniej jednak łatwo ulec pokusie i zaciągnąć kredyt na rzeczy, które w żaden sposób nie wpłyną na funkcjonowanie firmy. Jeśli więc przedsiębiorca nie ma skrupulatnie opracowanego planu inwestycyjnego, powinien odpuścić sobie wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki konsumenckie.

Brak zaangażowania w finanse firmy

Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorca z uwagi na małą wiedzę z zakresu ekonomii i finansów powierza sprawy finansowe swojej firmy innym osobom. Jest to sprawa dość oczywista i bardzo rozsądna w przypadku braku odpowiednich umiejętności do samodzielnego kontrolowania finansów firmy. Niemniej jednak powierzenie spraw finansowych firmy innej osobie nie powinno zwalniać przedsiębiorcy od jakiegokolwiek zaangażowania w tę kwestii. Jest to jeden z powszechniejszych błędów, który popełniany jest przez wielu przedsiębiorców na początku ich biznesowej ścieżki.

Leave A Comment