Finanse osobiste a obligacje
- admin
- 19 września, 2020
- Porady finansowe
- 0 Comments
Obecnie lokaty i konta oszczędnościowe dają jedynie marginalne oprocentowanie. Znacznie poniżej inflacji. To zmusza do szukania alternatywnych form bezpiecznego pomnażania kapitału. Pierwszym skojarzeniem będą oczywiście obligacje. Które wybrać, żeby nie narazić się na zbyt duże ryzyko?
Widmo niewypłacalności istnieje zawsze
Chciałoby się powiedzieć, że najbezpieczniejsze są oczywiście obligacje skarbowe, gwarantowane przez państwo. Niemniej w historii zdarzały się przypadki, kiedy bankructwo ogłaszały całe kraje i nie były w stanie wykupić swoich papierów dłużnych. W latach 90′ Rosja doprowadziła w ten sposób do do spektakularnego bankructwa funduszu założonego przez noblistów. Obligacje więc w przeciwieństwie do lokaty nie gwarantują stuprocentowego bezpieczeństwa i należy mieć to zawsze na uwadze, planując swoje finanse osobiste.
Mimo wszystko papiery dłużne Skarbu Państwa
Dlatego firmy ratingowe wystawiają określone noty poszczególnym papierom wartościowym. Te uznane za najbezpieczniejsze posiadają ocenę AAA. Należą do nich obligacje skarbowe. Jest to wygodna forma ulokowania nawet większej części kapitału. W zależności od horyzontu czasowego można wybierać o okresie wykupu, który waha się od 3 miesięcy do 12 lat. Różnią się oprocentowaniem i warunkami dodatkowymi. Każdy może dopasować odpowiednią ofertę do swoich indywidualnych potrzeb.
Obligacje korporacyjne jako alternatywa
Te, choć przeważnie dają większą stopę zwrotu, są już uznawane za mniej bezpieczną formę lokowania kapitału. Firmy przecież bankrutują nieporównywalnie częściej niż całe państwa. Każda taka inwestycja powinna być więc gruntownie przeanalizowana pod wieloma względami. Niekiedy będzie to wymagało już posiadania znacznej wiedzy ekonomicznej lub konsultacji z doradcą inwestycyjnym. Samo opieranie się na ratingach może, szczególnie przy dysponowaniu znacznymi kwotami, stanowić zbyt duże ryzyko dla finansów osobistych.
Tak czy siak warto rozważyć tę opcję. Szczególnie w przypadku spółek Skarbu Państwa. Jako strategiczne i powiązane z krajowym budżetem mogą zagwarantować emitowanym przez siebie papierom dłużnym praktycznie ten sam poziom bezpieczeństwa, który dają obligacje skarbowe. W razie przejściowych kłopotów mogą przecież liczyć na dofinansowanie z budżetu. Przy tym często są lepiej oprocentowane niż obligacje Skarbu Państwa.
Uwaga na zbyt wygórowane stopy zwrotu
Szczególnie nowe spółki o nieugruntowanej pozycji na rynku kuszą wysokim oprocentowaniem. To swego rodzaju loteria. Nawet jeżeli prospekt emisyjny wydaje się rzetelny, a prezentowane w nim dane prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. Stosunek ryzyka, które wynosi przecież 100% czyli całość lokowanego kapitału do oczekiwanej stopy zwrotu na poziomie często przekraczającym 5% jest mimo wszystko bardzo niekorzystny. Uwaga więc. Zbyt kuszące oprocentowanie obligacji może doprowadzić do poważnego zachwiania finansami osobistymi. Do dziś jeszcze pobrzmiewają echa afery GetBack, w której poszkodowanych zostały setki obligatariuszy.
Leave A Comment