Finanse osobiste a złoto fizyczne

Banki i rządy państw posiadają rezerwy w złocie. Gwarantują one pokrycie przynajmniej części pieniędzy będących w obiegu. Stanowią zabezpieczenie dla zaciągniętych kredytów. Czy podobną rezerwę, oczywiście na mniejszą skalę, powinien posiadać również zwykły człowiek?

Złoto na trudne czasy

Jak najbardziej. Finanse osobiste również wymagają stosownego zabezpieczenia. Przy tym oczywiście należy nabyć kruszec w postaci fizycznej, a nie np. kontrakty terminowe, ETF-y czy akcje spółek wydobywczych. Złoto ma zapewnić przetrwanie w naprawdę kryzysowych sytuacjach, takich jak wojna, kataklizm czy gigantyczny kryzys finansowy wraz z hiperinflacją. W takich okolicznościach wszelkie instrumenty finansowe mogą okazać się niewiele warte.

Najlepsze są sztabki albo monety bulionowe. Najpopularniejszą z nich jest południowoafrykański Krugerrand. Najtrudniejsza do podrobienia to tzw. Wiedeńscy Filharmonicy. Z racji mnogości detali zarówno na awersie, jak i rewersie prezentuje się też wyjątkowo atrakcyjnie. Bije ją austriacka mennica, dlatego największą popularnością cieszy się w Europie Środkowo-Wschodniej. Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur oraz Amerykański Orzeł to pozostałe złote monety bulionowe, które należą do najpopularniejszych. Zarówno ich zakup, jak i zbycie nie powinno stanowić większego problemu.

Gdzie kupować złoto?

Przy większych ilościach dobrze zadbać o anonimowość, choć w dzisiejszych czasach to może być trudne. Należy wówczas udać się osobiście do mennicy lub innego rzetelnego sprzedawcy i nabyć odpowiednią liczbę sztabek lub monet bulionowych. Jeśli rezerwa ma mieć najwyżej kilka uncji, nie warto sobie zaprzątać głowy anonimowością. Można wówczas zamówić złoto przez Internet z dostawą do domu, jak każdy inny towar.

W każdym przypadku należy się wystrzegać niesprawdzonych sklepów i aukcji prywatnych. Zarówno sztabki jak i monety są chętnie podrabiane. Laik w domowych warunkach nie jest w stanie sprawdzić prawdziwości zamawianego kruszcu. Do złota powinien być dołączony także odpowiedni certyfikat. Ma on ułatwić późniejszą sprzedaż.

Wysokość rezerwy

To, jaki kapitał inwestuje się w złoto fizyczne, należy dostosować proporcjonalnie do kondycji konkretnych finansów osobistych. Absolutne minimum to 1 uncja. Taka ilość po spieniężeniu w każdej sytuacji powinna umożliwić przeżycie dwóch miesięcy lub np. w razie konfliktu zbrojnego ucieczkę za granicę. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Przy czym należy wziąć pod uwagę to, że zamrożonym w ten sposób kapitałem nie da się już obracać. Nie powinno się też sprzedawać złota z byle powodu, np. dlatego, że brakuje kilku tysięcy do nowego auta. To absolutnie kryzysowa rezerwa i powinna czekać na naprawdę ekstremalne warunki.

Jak przechowywać złoto?

Najlepiej ukryć je tak, żeby inni nie mogli go znaleźć. Np. zakopać w ziemi. To brzmi nieco anachronicznie, ale gwarantuje największe bezpieczeństwo. Historia uczy, że podczas wojen nawet zawartości skrytek bankowych mogą zostać zagarnięte. Przez podstawione pod ścianą państwo, które się broni lub tym bardziej przez okupanta.

Leave A Comment