Finanse osobiste – jak dobrze nimi zarządzać?

Temat niby banalny, a jednak większość ludzi fatalnie gospodaruje swoimi pieniędzmi. Nie dość, że nie są w stanie zaoszczędzić, to jeszcze się zadłużają. Narażają się w ten sposób na poważne tarapaty, stres i nieprzyjemności. Warto więc nauczyć się, jak efektywnie kierować swoimi finansami osobistymi.

System 6 słoików T. Harva Ekera

To jedna z najprostszych metod. Tak łatwa, że można zacząć stosować ją od razu, tj. od najbliższej wypłaty. Przy tym daje w dłuższej perspektywie czasowej wręcz niewiarygodne wyniki. Należy otworzyć 6 różnych kont bankowych, aby stosować ją skutecznie. Kolejne pensje należy rozdysponowywać pomiędzy te konta w odpowiednich proporcjach. Każde z nich będzie miało odmienne przeznaczenie.

Bieżące wydatki

Tu powinno trafiać co miesiąc 55% uposażenia. To konto, z którego opłaca się rachunki, spłaca kredyty, kupuje żywność, kosmetyki i ubrania. W przypadku, gdy dochody są zbyt małe, może okazać się, że na zaspokojenie podstawowych potrzeb trzeba przeznaczyć aż 90% pensji. Wówczas należy dążyć do zwiększenia zarobków, tak by ich 55% pokrywało stałe koszty utrzymania.

Edukacja

10%, ponieważ to ważna sfera ludzkiej egzystencji. Należy się rozwijać, nabywać nowe umiejętności, aby być konkurencyjnym na rynku pracy. To znacznie zwiększa szanse na awans, podwyżkę, otrzymanie premii lub znalezienie lepiej płatnej posady. Nauka to potęgi klucz i trzeba koniecznie o tym pamiętać.

Inwestycje

Na ten cel należy również przeznaczać 10% pensji. To ważny filar finansów osobistych. Sposób na to, aby kapitał pracował i wypłacał odsetki, kupony lub dywidendy. Zależnie od nabywanych walorów. Innymi słowy to dokarmianie kury znoszącej złote jaja. Kapitału inwestycyjnego w żadnym wypadku nie wolno uszczuplać.

Większe wydatki w przyszłości

To forma ubezpieczenia, na które powinno przeznaczać się również 10% wypłaty. Te pieniądze powinny sobie po prostu leżeć i być pod ręką na tzw. czarną godzinę, jako podstawa przyszłej emerytury lub posłużyć na realizację jakiegoś większego celu. Np. żeby opłacić studia potomstwu czy sfinansować remont generalny. W przypadku posiadania kredytów, środki z tego konta powinny pomóc w jak najszybszej ich spłacie.

Przyjemności

Wbrew pozorom dobrze zarządzane finanse osobiste nie są jednoznaczne z zaciskaniem pasa. Wręcz przeciwnie, powinny pozwalać również na czerpanie radości z życia. 10% dochodów, to specjalny fundusz na dobrą zabawę. Np. na uroczysty obiad w restauracji, wyjście do teatru, na koncert czy inny miły cel, jak np. zakup nowej gry lub gadżetu. Bez przejmowania się, że to takie drogie. Pełna beztroska i korzystanie z uroków świata, jako część przemyślanego planu.

Fundusz dla innych

5% powinno się rozdać. Nie ma znaczenia komu. Ludziom czy zwierzętom. Czy będzie to działalność charytatywna, czy też prezent dla kogoś bliskiego. Należy się dzielić. Znane prawo głosi, że im więcej się daje światu, tym więcej się od niego otrzymuje. Ponadto sprawianie innym radości poprawia samopoczucie i nadaje pracy większy sens.

Leave A Comment