Jakie są rodzaje olejów silnikowych?
- admin
- 21 czerwca, 2022
- Biznes i edukacja, Tematy ogólne
- 1 Comment
Jeżeli chcemy odpowiednio zadbać o nasz silnik musimy zdecydować się na dobry olej silnikowy. Jego dobór wcale nie jest takim prostym zadaniem. W przypadku złego oleju możemy spodziewać się zatarcia silnika. Płyn ten służy do smarowania, czyszczenia i nawet chłodzenia silnika.
Warto przed zakupem oleju silnikowego sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu jaką klasę lepkości zaleca producent. Określa ona tarcie wewnętrzne cząstek oleju. Trzeba jednak pamiętać, że klasa lepkości nie określa czy dany olej jest dobry czy zły. Jest ona oznaczana poprzez literę „W” na środku, a przed nią i za nią znajdują się cyfry, które oznaczają gęstość oleju. Cyfra przed „W” oznacza gęstość oleju zimą, natomiast cyfra po „W” oznacza gęstość oleju latem.
Klasa lepkości ma duży wpływ na odpalanie silnika w niskich temperaturach. Wyższa gęstość zimą może powodować utrudnienia podczas uruchamiania silnika na mrozie. W przypadku kiedy wybierzemy za niską lepkość oleju w wysokich temperaturach możemy spodziewać się, że płyn szybciej straci swoje właściwości. Warto więc kierować się zaleceniami producenta, ponieważ w ten sposób będziemy w stanie dobrać najlepszy olej do naszego samochodu. Trzeba także pamiętać o tym, że dzielimy oleje na trzy różne rodzaje.
Olej mineralny
Każdy rodzaj oleju wyróżnia się inną bazą olejową. Oleje mineralne najczęściej są stosowane do starszych aut, ponieważ nie obciążają uszczelnień silnika. Wyróżniają się one jednak szybkim spadkiem lepkości oraz wydajności. Co więcej, możemy spodziewać się utrudnień podczas odpalania auta zimą. Jednak współczesne oleje mineralne i tak są bardzo dobrze opracowane, więc nie powinny zniszczyć naszego silnika. Sprawdź olej silnikowy do diesla.
Olej syntetyczny
Jest to typ oleju, którym producenci przeznaczają najwięcej uwagi. Powstają one dzięki wykorzystaniu zaawansowanych procesów chemicznych. Zapewniają najwyższą ochronę silnika i idealnie sprawdzają się zarówno zimą, jak i latem. Dodatkowo oleje syntetyczne świetnie sprawdzają się w czyszczeniu i redukowaniu osadów. Wysokiej jakości oleje potrafią wydłużyć okres między wymianami oleju. Jest to najlepsza propozycja dla osób posiadających nowe auta.
Olej półsyntetyczny
Jest to tańsza alternatywa dla olejów syntetycznych. Czas eksploatacji takiego oleju jest krótszy niż oleju syntetycznego. Są one połączeniem oleju mineralnego i syntetycznego. Nieco gorzej chronią ruchome elementy silnika oraz gorzej reagują na wysokie i niskie temperatury. Co więcej, szybciej zużywają się w nim dodatki, dlatego konieczna będzie szybsza wymiana oleju. Jest to rodzaj oleju, który częściej używany jest w samochodach z dużym przebiegiem.
Podsumowując
Wybór oleju nie jest więc prostym zadaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie zaleceń producenta, który przewidział odpowiedni wybór oleju. W ten sposób porządnie zadbamy o pielęgnacje naszego silnika przedłużając tym samym jego żywotność.
Projektowanie stron dla firm
Bardzo przydatny artykuł. Można się z niego wiele dowiedzieć o olejach silnikowych.