Finanse osobiste – konieczność posiadania poduszki finansowej

Trudne czasy weryfikują, kto mądrze i gospodarnie zarządza kapitałem, a kto robi to bez żadnego planu. Kiedy osoba, która dopiero co straciła pracę, załamuje ręce i martwi się o to, jak teraz zwiąże koniec z końcem, to znaczy, że zaniedbała swoje finanse osobiste. Nie zatroszczyła się o zapewnienie sobie odpowiedniej poduszki finansowej. Warto dokładnie wiedzieć, czym ona jest i jaką powinna mieć wielkość.

Inaczej mówiąc, oszczędności na czarną godzinę

To najprostszy synonim terminu „poduszka finansowa”. Chodzi o łatwo dostępny kapitał, który można wykorzystać w razie konieczności, gdy zajdą jakieś nieprzewidziane sytuacje. To bufor, który pozwoli przetrwać ciężki okres. Najlepiej, gdy są to po prostu pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym. Ewentualnie dobrze zabezpieczona gotówka. Nie mogą to być środki zamrożone, ponieważ powinny dawać możliwość natychmiastowego użycia w dowolnym czasie.

Wielkość poduszki finansowej

Wysokość oszczędności na nieprzewidziane sytuacje jest ściśle uzależniona od zarobków. Powinna stanowić co najmniej 3, a optymalnie 6 pensji. Tak, aby w momencie nieoczekiwanej utraty pracy człowiek był zdolny normalnie funkcjonować przez pół roku, zanim znajdzie nowe zatrudnienie. To naprawdę solidny poziom zabezpieczenia, który daje duży luz psychiczny i znacznie ogranicza poziom stresu w momentach kryzysowych. Szczególnie w czasach załamania gospodarczego, kiedy bezrobotnych przybywa, a nowych ofert pracy jest jak na lekarstwo. Pozwala wówczas bezpiecznie przetrwać najgorsze tygodnie, po których sytuacja zaczyna się uspokajać i stabilizować.

Sztuka oszczędzania

W dobre gospodarowanie finansami osobistymi wpisuje się oczywiście umiejętność systematycznego odkładania określonej części dochodów. Zapewnienie sobie poduszki finansowej powinno stanowić pierwszy i nadrzędny cel każdej odpowiedzialnej strategii oszczędnościowej. Szczególnie, kiedy człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale także ma na utrzymaniu rodzinę.

Każda nadwyżka finansowa, taka jak premia kwartalna czy dodatek za nadgodziny powinny zasilać poduszkę. Tak, aby jak najszybciej jej wartość osiągnęła najpierw trzykrotność, a następnie sześciokrotność pensji. Dopiero wówczas można zacząć oszczędzać na inne cele, jak również gromadzić kapitał inwestycyjny, który będzie musiał przecież zostać zamrożony na określony czas.

Mądry Polak przed szkodą

Ten, kto dobrze zarządza swoimi finansami osobistymi nie boi się ani kryzysów czy zawirowań gospodarczych, ani przyszłej emerytury. W trudnych okolicznościach najlepiej sprawdza się maksyma: „umiesz liczyć, to licz na siebie”. Warto mieć trochę wyobraźni i zatroszczyć się o siebie samemu. Jeszcze przed wystąpieniem potencjalnych trudności.

Posiadanie poduszki finansowej to absolutny obowiązek i podstawa zdrowych finansów osobistych. Bez tego nie da się się myśleć o inwestowaniu, które wiążę się z ryzykiem poniesienia straty. Zgromadzenie środków awaryjnych jest wyrazem odpowiedzialności i dojrzałego podejścia do życia.

Leave A Comment