Finanse osobiste – jak dobrze nimi zarządzać?

Temat niby banalny, a jednak większość ludzi fatalnie gospodaruje swoimi pieniędzmi. Nie dość, że nie są w stanie zaoszczędzić, to jeszcze się zadłużają. Narażają się w ten sposób na poważne tarapaty, stres i nieprzyjemności. Warto więc nauczyć się, jak efektywnie kierować swoimi finansami osobistymi.

Continue Reading

Finanse osobiste – konieczność posiadania poduszki finansowej

Trudne czasy weryfikują, kto mądrze i gospodarnie zarządza kapitałem, a kto robi to bez żadnego planu. Kiedy osoba, która dopiero co straciła pracę, załamuje ręce i martwi się o to, jak teraz zwiąże koniec z końcem, to znaczy, że zaniedbała swoje finanse osobiste. Nie zatroszczyła się o zapewnienie sobie odpowiedniej poduszki finansowej. Warto dokładnie wiedzieć, czym ona jest i jaką …

Continue Reading

Finanse osobiste a obligacje

Obecnie lokaty i konta oszczędnościowe dają jedynie marginalne oprocentowanie. Znacznie poniżej inflacji. To zmusza do szukania alternatywnych form bezpiecznego pomnażania kapitału. Pierwszym skojarzeniem będą oczywiście obligacje. Które wybrać, żeby nie narazić się na zbyt duże ryzyko?

Continue Reading

Finanse osobiste a złoto fizyczne

Banki i rządy państw posiadają rezerwy w złocie. Gwarantują one pokrycie przynajmniej części pieniędzy będących w obiegu. Stanowią zabezpieczenie dla zaciągniętych kredytów. Czy podobną rezerwę, oczywiście na mniejszą skalę, powinien posiadać również zwykły człowiek?

Continue Reading