Koszt instalacji fotowoltaicznej

Wiele osób decydując się na inwestycję w fotowoltaikę zastanawia się nad tym, jaki jest koszt jej instalacji. Czy faktycznie zakup fotowoltaiki jest taki opłacalny? Na początku warto dowiedzieć się, jak wygląda montaż wszystkich podzespołów. Jest to dość złożony proces, jednak pozwala nam na sprawdzenie, ile tak naprawdę będzie kosztować cała usługa. Poniżej dowiecie się więc, z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna i jaki jest jej koszt.

Ile kosztują panele słoneczne?

Najbardziej podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są moduły. Łączy się je wszystkie razem w panele fotowoltaiczne. Przekształcają one energię słoneczną w prąd zmienny. Obecnie wykorzystuje się różne materiały w przypadku wykonywania modułów, jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem są moduły wykonane z krzemu.

Wyróżniamy dwa rodzaje modułów. Pierwsze posiadają ogniwa monokrystaliczne i ich podstawowym materiałem są monokryształy krzemu. Cechuje ich wysoka wydajność przy dużym nasłonecznieniu. Trzeba jednak za nie więcej zapłacić.

Drugim rodzajem są moduły z ogniw polikrystalicznych. Wykonywane są one z polikrystalicznego krzemu. Są one mniej sprawne od monokrystalicznych modułów, jednak lepiej radzą sobie w przypadku umiarkowanego zachmurzenia. Szacuje się, że panele złożone z ogniw polikrystalicznych są tańsze.

Cena modułów w porównaniu do całości usługi jest największa. Stanowi ona około 50% ceny całej instalacji fotowoltaicznej dla rolnika.

Koszt falownika

Następnie warto wyróżnić falowniki, których podstawową funkcją jest przekształcenie prądu stałego w zmienny. Wykorzystuje się go do obsługi naszej sieci elektrycznej w domu. Falowniki służą także do badania efektywności pozyskiwania energii dzięki analizie statystycznej. Bardzo często do falownika dodaje się dedykowane oprogramowanie informatyczne. W ten sposób mamy dostęp do bieżącego monitoringu instalacji. Koszt falownika średnio stanowi 25% całości ceny instalacji. Warto jednak zaznaczyć, że wraz ze wzrostem inwestycji cena falownika zmniejsza się.

Inne elementy

Kolejnym kosztem w instalacji fotowoltaicznej jest konstrukcja wsporcza. Do tego dołączamy również przewody łączeniowe oraz elementy, które łączą instalację z rozdzielnią. Przy ich wyborze najważniejsze jest bezpieczeństwo całej instalacji. Warto zwrócić uwagę czy przewody są chronione przed promieniowaniem UV lub mocowania są dopasowane do pochylenia dachu. Zazwyczaj koszt tych elementów wynosi około kilkanaście procent całej usługi.

Projekt i montaż

Oczywiście jeżeli mówimy o koszcie całej usługi instalacji fotowoltaicznej musimy także wspomnieć o stworzeniu projektu oraz montażu. Decydując się na taką inwestycję musimy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Trzeba więc uwzględnić te koszty przygotowując listę wydatków. Pamiętajmy także o tym, że koszty instalacji fotowoltaicznej na gruncie są zazwyczaj droższe od tych na dachach.

Podsumowując

Powyżej opisaliśmy jakie elementy instalacji składają się na całkowity koszt inwestycji. Pamiętajmy o tym, że ostateczna cena będzie się różnić w zależności od tego, jaki będziemy potrzebowali osprzęt, moduły czy chociażby mocowania. Będziemy o niej dopiero wiedzieli po przeprowadzeniu audytu fotowoltaicznego.

Leave A Comment