Na co zwrócić uwagę przy aranżacji ogrodu?

Podczas projektowania swojego pierwszego, wymarzonego ogrodu możemy popełnić kilka podstawowych błędów. Poniżej znajdziecie najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę podczas planowania przydomowego ogrodu.

Wiele osób twierdzi, że zakładanie własnego ogrodu jest wielką przyjemnością. Istnieje jednak grupa ludzi, którym nie przychodzi to tak łatwo. Wszyscy chyba jednak jesteśmy zgodni z tym, że widok kwitnących roślin lub smak owoców oraz warzyw z własnego ogrodu cieszy każdego z nas. Projektowanie własnego ogrodu wcale nie jest takim prostym zadaniem, natomiast dzisiaj dowiecie się na co trzeba zwrócić uwagę, aby cieszyć się ze swojego ogrodu przez długie lata.

Znajomość terenu

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac aranżacyjnych ogrodu trzeba zaznajomić się z terenem, gdzie występować będzie nasz ogród. Chcąc stworzyć własny ogród musimy zastanowić się nad tym, jaką powierzchnię mamy do dyspozycji, ile jest słońca, ile cienia, jakie jest ukształtowanie terenu, jaka jest gleba w ogrodzie, jaka jest orientacja względem stron świata oraz jakie rośliny rosną obecnie w ogrodzie. Bardzo ważne jest to, że warunki mogą być zróżnicowane, więc podbieranie pomysłu od sąsiadów nie zawsze jest najlepszym pomysłem.

Twoje preferencje

Ogród musi być miejscem, gdzie będziemy chcieli przebywać. Mamy się w nim czuć przytulnie oraz komfortowo. Warto więc zastanowić się nad tym, co chcemy od naszego ogrodu. Konieczne jest tutaj uwzględnienie tego czy lubimy ciągłą pracę w ogrodzie i czy mamy czas na częste pielęgnowanie roślin. Ważne jest także to czy mamy psa lub inne zwierzę, które będzie wychodziło do ogrodu. Podczas projektowania ogrodu musimy uwzględnić miejsce na grill, leżaki, parasol czy chociażby ogródek warzywny, jeśli zależy nam na własnych produktach i przyprawach. Pamiętaj o tym, że trawnik w ogrodzie również wymaga od nas uwagi. W sezonie trzeba go często kosić, a jeśli zależy nam na jego dobrym wyglądzie, konieczne będą również inne zabiegi pielęgnacyjne.

Przygotuj odpowiedni plan

Projekt naszego ogrodu musimy oczywiście rozpocząć od stworzenia planu. Musimy więc na kartce papieru wytyczyć ścieżki, miejsca pod małą architekturę, strefę wypoczynkową, instalacje elektryczne czy nawadniające. Jest to konieczne, jeśli chcemy, aby nasz ogród był w całości spójny. Brak uwzględnienia jakiegoś elementu w ogrodzie może skutkować tym, że w przyszłości potrzebne będą bardziej zaawansowane prace techniczne, aby nie uszkodzić większej części ogrodu.

Wymagania roślin

Jest to bardzo ważna kwestia przy planowaniu własnego ogrodu. Dzięki poznaniu wymagań roślin będziemy mogli odpowiednio dobrać je do warunków panujących w naszym ogrodzie. Musimy pamiętać o tym, że jedne rośliny wolą słońce, a inne cień. Podobnie jest z glebą. Możemy więc poszukać odpowiednich informacji w internecie lub udać się do sklepu ogrodniczego. Zazwyczaj w takich miejscach pracują ludzie, które znają się na roślinach i mają w tym doświadczenie. W ten sposób będziemy mieli większe poznanie co do wymagań danych roślin, dzięki czemu łatwiej będzie nam dbać o ogród.

Projektowanie ogrodu wcale nie jest takie proste jak się wydaje. Konieczne jest tutaj stworzenie wcześniej planu oraz uwzględnienie wielu czynników, jak na przykład wymagania roślin, ścieżki, mała architektura, jakość gleby, dostęp do wody itd.

Leave A Comment