Automatyka zabezpieczeniowa – czym jest?
- admin
- 18 listopada, 2020
- Biznes i edukacja, Tematy ogólne
- 0 Comments
Elektroenergetyczna Automatyka Zabezpieczeniowa (EAZ) jest przede wszystkim układem automatyki, zajmującym się wykrywaniem stanów zakłóceniowych w systemie elektroenergetycznym. Zajmuje się ona również zapobieganiu ich skutkom. Nowe rozwiązania układów sterowania oraz zabezpieczeń to obecnie bardzo złożone struktury, które bazują na wysokiej klasy systemach komputerowych. Najważniejsze jest tak naprawdę to, aby działały one sprawnie. Do tego potrzebna jest stabilność oraz pewność zasilania.
Wiele osób porównuje taki system do żywego organizmu albo do systemu naczyń połączonych. Nic w tym dziwnego, ponieważ wypadnięcie jednego ogniwa może szybko wywrzeć niekorzystny wpływ na pozostałe elementy.
Chcąc zapewnić pełne bezpieczeństwo takiej infrastrukturze, musimy zdecydować się na elektroenergetyczną automatykę zabezpieczeniową. Jej zadaniem jest przede wszystkim wykrywanie zakłóceń oraz zagrożeń. Przydaje się ona również do ich właściwej eliminacji. W ten sposób, dzięki złożonym algorytmom możemy w szybkim czasie dokonać analizy w czasie rzeczywistym danych wejściowych napięć oraz prądów w chronionych polach. Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa dzieli się na trzy działy.
Automatyka restytucyjna
Jest to bardzo ważny rodzaj automatyki. Jej zadaniem jest bardzo szybkie automatyczne zasilanie odbiorców po wyłączaniu uszkodzonego fragmentu systemu. Takie procesy są ze sobą połączone i razem tworzą całość, która skutecznie zapewnia całkowite zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego. Jeżeli system pracuje w normalnych warunkach, takie zabezpieczenia pozostają w stanie spoczynku. W momencie, kiedy pojawi się zagrożenie, ich działanie wychodzi na pierwszy plan. Podczas sterowania takim systemem najważniejsze jest utrzymanie pełnej sprawności układu zabezpieczeń. Wszystkie inne zadania oprócz zabezpieczeń schodzą na drugi plan.
Automatyka eliminacyjna
Zadaniem takiej automatyki jest niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się skutków awarii. Jest to możliwe dzięki szybkiemu i selektywnemu eliminowaniu uszkodzonych fragmentów systemu elektroenergetycznego. Zdecydowanie jest to jedna z najważniejszych automatyk w całym systemie.
Automatyka prewencyjna
Ta automatyka zabezpieczeniowa pełni również bardzo ważną rolę w systemie. Informuje ona o zagrożeniach w normalnym stanie pracy systemu. Podczas pracy z systemem można się spotkać z przeróżnymi zagrożeniami, jednak tym najczęstszym jest przeciążenie poszczególnym elementem systemu oraz brak zbilansowania mocy czynnej i biernej w systemie.
Zabezpieczenia
Jeżeli zależy nam na tym, żeby zabezpieczenia w naszym systemie były skuteczne, bardzo ważne jest to, żeby spełniały one pewne wymagania. Do nich zaliczamy kilka podstawowych czynności, takich jak szybkość działania, czułość, selektywność, dyspozycyjność i niezawodność. Warto wspomnieć również o innych dodatkowych wymaganiach, czyli elastyczność, ekonomiczność, dopasowywalność, testowalność i łatwość obsługi. Jeżeli nasze zabezpieczenia będą spełniać te wszystkie wymagania, będziemy mieli pewność, że będą one skuteczne.
Leave A Comment