Czy warto kupić termometr bezdotykowy?

Zmiany w temperaturze ciała są bardzo częstym objawem różnego rodzaju nieprawidłowości toczących się w organizmie człowieka. Dlatego tak bardzo ważne jest, by każda osoba miała w swoim domu do dyspozycji niezawodny termometr, który w razie czego pozwoli kontrolować sytuację. W aptekach obecnie dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju termometrów. Z roku na rok coraz bardziej popularne stają się te bezprzewodowe, które pozwalają na bezkontaktowy pomiar temperatury. Niestety, wciąż krąży o nich wiele negatywnych opinii. Pora się z nimi zmierzyć.

Dlaczego termometry bezdotykowe mają tak wiele negatywnych opinii?

Wiele osób, które miały okazję przetestować termometry bezdotykowe, narzeka, że w krytycznych momentach okazują się one niepewne, zawodne oraz bardzo często – niedokładne. A tymczasem, zwłaszcza rodzicom małych dzieci, bardzo zależy na dokładności pomiarów, by móc śledzić sytuację i trzymać rękę na pulsie.

Prawda jest taka, że termometry bezdotykowe to urządzenia bardzo czułe i nastawione z reguły na jeden typ pomiaru. Po prostu tak są skalibrowane. Dlatego przy ich zakupie bardzo ważne jest przeczytanie instrukcji od samego początku aż do końca, by wiedzieć w jaki sposób wykonać pomiar, by był on prawidłowy. Mierzenie temperatury musi odbywać się w odpowiednim miejscu czoła oraz z odpowiedniej odległości. Jakiekolwiek nieprawidłowości mogą po prostu skutkować niewłaściwym pomiarem.

Równie ważne jest, by mierzenie temperatury odbywało się w stabilnych warunkach i pomieszczeniu ze stałą temperaturą. Błędem na przykład jest przeniesienie termometru z zimnej łazienki do ciepłej sypialni i oczekiwanie, że pomiar będzie dokładny. Warto zadbać o to, by podczas pomiaru skóra była sucha i nie zgrzana, bateria naładowana, a czujnik termometru- dokładnie wyczyszczony.

Na co zwrócić uwagę, kupując termometr bezdotykowy?

Troska o zdrowie powinna stać na pierwszym miejscu, dlatego przy wyborze termometru dotykowego trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. W końcu ma być to sprzęt używany w krytycznych sytuacjach i nie wolno pozwolić na to, by zawiódł oczekiwania.

Bardzo użyteczne jest, jeśli wybrany model termometru posiada auto kalibrację, która znacznie wpływa na wugodę pomiaru i pozwala termometrowi dopasowywać się do temperatury pomieszczenia. Równie przydatnym udogodnieniem są diody, które mają za zadanie zaświecić się, jeśli pomiar będzie wykonywany z odpowiedniej odległości. Rodzice małych dzieci z pewnością powinni docenić możliwość wyłączenia dźwięku w termometrze, co zmniejsza ryzyko obudzenia maluchów podczas nocnych pomiarów. Jeśli już mowa o nocnym mierzeniu temperatury, to termometr bezdotykowy powinien być wyposażony w podświetlany ekran.

Trzeba wziąć pod uwagę, że termometry bezdotykowe to urządzenia dość delikatne, bardzo często ulegające różnego rodzaju awariom. Dlatego przed zakupem warto zorientować się, jaką gwarancję posiada wybrany model oraz jak wygląda jego serwis. Nie bez znaczenia jest oczywiście cena – na szczęście w aptekach można dostać różne rodzaje termometrów bezdotykowych, będących na każdą kieszeń.

Leave A Comment