Ochrona finansów firmowych

Prowadzenie własnej firmy ma swoje jasne i ciemne strony. Bycie swoim własnym szefem wielu osobom daje zawodowe spełnienie i ogrom możliwości, takich jak zarabianie naprawdę sporych pieniędzy. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że operowanie dużymi kwotami wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a także ze sporą dawką stresu. Choć każdy przedsiębiorca powinien optymistyczne patrzeć na rzeczywistości i dopatrywać się głównie nowych pomysłów i możliwości, musi także zdawać sobie sprawę z tego, jakie potencjalne zagrożenia mogą czyhać na jego finanse.

Finanse firmowe a kryzys gospodarczy

Obecna sytuacja związana z rozprzestrzenieniem się niebezpiecznego wirusa po całym świecie dała się we znaki znaczącej większości przedsiębiorców. Wielu z nich nie poradziło sobie z kryzysem, którego nikt się nie spodziewał, dlatego też działalność wielu firm musiała zostać zawieszona lub całkowicie zlikwidowana. Zatem posiadanie tak zwanej poduszki finansowej powinno być absolutną podstawą, nie tylko w budżecie domowym, ale także firmowym. Każdy rozsądny przedsiębiorca powinien posiadać finansowe zabezpieczenie, które pomoże firmie przetrwać kilka miesięcy przy zerowych dochodach. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nawet przy konieczności chwilowego zawieszenia działalności firmy może ona powrócić za jakiś czas do swojego normalnego funkcjonowania.

Zasady współpracy z kontrahentami

Pandemia wirusa, kryzys gospodarczy czy jakakolwiek inna forma paniki to prawdziwy żer dla oszustów. Niemniej jednak warto zauważyć, że nieuczciwych kontrahentów nie brakowało nawet przed sytuacją, w jakiej się obecnie znajdujemy. Zdecydowana większość klientów o uczciwych zamiarach nie będzie miała zatem żadnych problemów, jeśli poprosimy ich o wpłacenie pewnej kwoty w formie zaliczki bądź przedpłaty. Nie każdy jednak zgodziłby się na zapłatę z góry za dany produkt lub usługę. Jeśli jednak przedsiębiorca nie jest przekonany co to tego, czy jego wynagrodzenie zostanie mu słusznie przyznane, powinien zażądać od wątpliwego kontrahenta właśnie takiej formy zapłaty. Warto też na samym początku poinformować potencjalnego klienta o zasadach, jakie panują w firmie, na przykład podać czas rozpoczęcia procedury windykacyjnej w przypadku przekroczenia terminu zapłaty za dany produkt lub usługę.

Cyberbezpieczeństwo

XXI wiek to czas, w którym niemal każda dziedzina życia związana jest ze światem wirtualnym. Nie inaczej jest w przypadku prowadzenia własnej firmy. Wszelkie kontakty, transakcje, a także samo wykonanie danego produktu bądź usługi, nierozerwalnie związane jest z używaniem komputerów i Internetu. Cyfryzacja pieniędzy jest dla przedsiębiorców i klientów dużym udogodnieniem, niemniej jednak coraz częściej słychać o atakach na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Aby uniknąć ataków hakerów na rachunki bankowe czy strony internetowe firmy, należy z wyjątkowym zaangażowaniem podejść do kwestii zapewnienia bezpieczeństwa w sieci swojej firmie i swoim finansom. Na szczęście istnieje spory wybór programów zabezpieczających dane przed atakami z zewnątrz. Warto więc w trosce o swoje finanse zainwestować w kupno jednego z nich.

Leave A Comment