Zmiana sposobu myślenia

Aby nasz rozwój osobisty był skuteczny, a w efekcie, aby nasze życie uległo polepszeniu, musimy zacząć od zmiany swojego myślenia. Niestety dla wielu z nas uwolnienie się od ograniczających i destrukcyjnych przekonań oraz niekorzystnych nawyków jest bardzo trudne. Dzieje się to za sprawą obawy przed przewartościowaniem naszego światopoglądu oraz z braku zrozumienia, jakie mechanizmy stoją za tym, jak widzimy świat i jakie rzeczywiście są przekonania, w które wierzymy.

To, co dla niektórych może okazać się przełomowe to fakt, że nie widzimy rzeczywistości taką, jaka jest. Wszystko to, czego jesteśmy w stanie doświadczyć, to zaledwie uproszczona wersja wrażeń zmysłowych, jakie odbiera nasze ciało, inaczej nie bylibyśmy w stanie funkcjonować w naszym otoczeniu. Nasza percepcja została ukształtowana w taki sposób, abyśmy mogli jak najlepiej dopasować się do warunków otoczenia. Co za tym idzie, nasz sposób myślenia ma dokładnie taki sam mechanizm. Dodatkowo to, co widzimy i odczuwamy, nie tylko przenika przez filtry biologiczne, ale również i psychologiczne, a to z kolei zostało ukształtowane w dzieciństwie przez wpojenie nam pewnych zachowań przez naszych opiekunów. Pierwszym krokiem, aby osiągnąć efektywny rozwój i zmienić swoje myślenie będzie więc uświadomienie sobie, jakie są nasze wewnętrzne przekonania i obalenie mitu, że to, co czujemy i widzimy, jest obiektywną prawdą o rzeczywistości.

Błędnie żyjemy w przeświadczeniu, że nasze przekonania mają za zadanie opisywać rzeczywistość. Ich prawdziwym zadaniem jest uproszczenia naszego życia i pomoc w odnajdywaniu się w otaczającym nas świecie. Przykładowo, jeżeli naszym błędnym przekonaniem jest to, że nie jesteśmy warci miłości i nie zasłużyliśmy na nią, będziemy automatycznie zaprzeczali wszystkim zasłyszanym komplementom na nasz temat oraz bez zastanowienia odrzucimy bliskość innej osoby. Jeżeli natomiast wierzymy w to, że jedyną drogą do szczęścia jest cierpienie, będziemy szukali takiej drogi do osiągnięcia sukcesu, która wymaga od nas nieludzkiego wysiłku i cierpienia. Dlatego właśnie to od zmiany naszych przekonań powinniśmy zacząć, chcąc zmienić sposób naszego myślenia, a tym sam uwarunkować swój rozwój.

Leave A Comment