Błędy w rozwoju osobistym

Aby praca nad sobą była rzeczywiście skuteczna, a rozwój osobisty efektywny należy przyswoić kilka zasad na temat tego, jak powinna wyglądać poprawna praktyka metod rozwojowych. Wynikiem braku tej podstawowej wiedzy często są liczne błędy, które w konsekwencji powodują brak efektów.

To na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę to systematyczność. Niestety często zabieramy się za pracę nad sobą w momencie, gdy nasza motywacja jest na naprawdę wysokim poziomie. Czasami zdarza się to jednak zbyt rzadko i dość nieregularnie. Poprawny rozwój osobisty powinien opierać się na systematyczności i powtarzalności. Nie chodzi jednak o codzienną pracę, a już tym bardziej o dużą ilość czasu, lecz bardziej o własne tempo, które jest równomierne i dostosowane do naszego życia. Takie podejście sprawia, że rozwój staje się rzeczywistą częścią tego, jak żyjemy. Stale wychodzimy ze strefy naszego komfortu, lecz nie jest to skok na głęboką wodę, lecz raczej delikatne zanurzenie się, które nie powoduje zbyt dużego dyskomfortu.

Kolejnym aspektem jest fakt, że sama wiedza przyswojona z książek nie da nam efektów w pracy nad sobą. Często czytanie nas wciąga i pochłaniamy jedną książkę za drugą, nie próbując wcielić zdobytej wiedzy w życie i wyjść ze swojej strefy komfortu. Daje nam to iluzję pracy nad sobą, lecz w efekcie nie zmienia się prawie nic. Strach przed zmianą powoduje, że czasami nawet latami możemy pozornie rozwijać samego siebie, lecz w rzeczywistości nie mieć żadnych realnych efektów tej zmiany.

Niestety również brak przemyślanego i poukładanego procesu jest częstym błędem rozwoju osobistego. Chaotyczne i przypadkowe skakanie od tematu do tematu i brak przyswojenia podstawowych zasad skutecznej zmiany przekłada się na brak efektów i spadek motywacji. Odpowiednie zaplanowanie etapów ma o wiele większe znaczenie, niż mogłoby się to wydawać. Zmiana to proces, który wymaga czasu, a każdy etap jest nie mniej istotny od poprzedniego. Nadmierny pośpiech nie jest więc wskazany, a poprawa jakości naszej pracy sprawi, że nasz rozwój w końcu przyniesie oczekiwane efekty.

Leave A Comment